ريحان : مقابله با استرس
در چند مطالعه انجام شده بر روي حيوانات، كشف شده كه ريحان كه در سس پستوي ايتاليايي به كار مي رود، در كاهش استرس موثر است. اين گياه اين كار را با افزايش سطح آدرنالين و نورآدرنالين و كاهش سروتونين انجام مي دهد. براي دكتر پراتيما نانجيا-مكر كه محققي در انستيتو سرطان ديترويت است، اين مساله تعجب آور نيست. او به خاطر دارد كه مادر و مادربزرگش از دم كرده برگ ريحان براي رفع سوء هاضمه و سردرد استفاده مي كردند.
ريحان همچنين مي تواند: از سرطان سينه پيشگيري كند. دكتر نانجيا-مكر در تحقيقات خود ابتدا در لوله هاي آزمايش و سپس بر روي موشها آزمايشهايي انجام داد و متوجه شد كه چاي برگ ريحان سبب كوچك شدن تومورها مي شود، همچنين مقدار خون وارد شده به آنها را كم مي كند و گسترش آنها را متوقف مي سازد.
براي استفاده بيشتر از ريحان: براي رهايي از استرس مي توانيد از عصاره ريحان توليد شده توسط شركت New Chapter يا Om استفاده كنيد. براي كمك به درمان سرطان سينه، دكتر نانجيا- مكر توصيه مي كند كه روزانه چاي ريحان نوشيده بشود. براي درست كرده اين چاي به اين ترتيب عمل كنيد: دو فنجان آب جوش را بر روي 10 تا 15 عدد برگ ريحان مقدس(holy basil) بريزيد و 5 دقيقه صبر كنيد تا خيس بخورند. قبل از مصرف، برگ ها را دور بريزيد. اگر در حال معالجه سرطان سينه هستيد، قبل از مصرف اين چاي با دكتر خود در اين مورد صحبت كنيد.

گياه چاي آرامش بخش و رفع كننده نگراني ها و دلهره
در مورد اثرات مفيد و تاثير اين دارو بر روي تخفيف موارد افسردگي هاي خفيف تا متوسط مطالعات و شواهد زيادي در دست است و ثابت شده در اين موارد، تاثير اين گياه به اندازه بسياري از داروهاي شيميايي ، و بدون خيلي از اثرات جانبي آنها است .

علف چاي همچنين : به چرت زدن عميقتر كمك مي كند. طبق يك گزارش علمي ، علف چاي نه تنها خود حاوي ماده ملاتونين كه هورمون تنظيم كننده چرخه هاي خواب-بيداري است مي باشد بلكه مصرف اين گياه سبب افزايش توليد ملاتونين در بدن انسان مي شود و از اين طريق خواب را بهبود مي دهد.
براي بهترين استفاده از اين گياه: در مورد مشكلات خواب و احساسات ناراحت، توصيه مي شود كه روزانه سه كپسول 300 ميلي گرمي عصاره اين گياه مصرف شود. هشدار: علف چاي با بعضي از داروها تداخل دارد، بنابراين اگر در حال مصرف دارويي هستيد، پيش از مصرف علف چاي با پزشك خود مشورت كنيد.

سير پايين آورنده ريسك ابتلا به سرطان
در يك تحقيق به چاپ رسيده در مجله تغذيه باليني آمريكا (American Journal of Clinical Nutrition) در سال 2006، نشان داده شده كه مصرف زياد سير، نرخ موارد ابتلا به سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و راست روده و ديگر سرطان ها را پايين مي آورد. در يك آزمايش باليني كه در سال 2006 در ژاپن انجام شده، به افرادي كه تاريخچه ابتلا به پوليپهاي روده بزرگ داشتند به مدت يك سال عصاره سير خشك(غير تازه) داده شد و مشاهده گرديد كه هم اندازه و هم تعداد موارد رشد پيش سرطاني اين پوليپها كمتر شد.

سير همچنين مي تواند: به سيستم قلب و عروق انسان كمك نمايد. در سير، بيشتر از 70 نوع ماده فيتوكميكال فعال وجود دارد. از جمله آنها مي توان به آليسين اشاره كرد كه در تحقيقات زيادي اثر آن بر كاهش فشار خون به ميزان 3 واحد، نشان داده شده است. بر طبق يك مطالعه باليني يك ساله كه در دانشگاه UCLA آمريكا انجام شده، سير همچنين مي تواند با كند كردن روند مسدود شدن شريان ها، از بروز سكته پيشگيري نمايد. علاوه بر اينها، سطح يك ماده شيميايي به نام هوموسيستين، كه مسبب ايجاد پلاك ( در مغز) است، در بيماران شركت كننده در اين مطالعه، تا 12% پايين آمد.

براي حصول به بيشترين منافع مصرف سير: در اين باره، دوك مي گويد: سير تازه خرد و له شده، داراي بيشترين اثرات ضد سرطاني و خواص تقويت قلب و عروق مي باشد. اما براي اين كار شما بايد هر روز تا 5 حبه سير را بخوريد. مي توانيد به جاي اين كار از كپسول هاي 1000 ميلي گرمي عصاره سير به نام كيوليك استفاده نماييد كه از آن در بسياري از تحقيقات استفاده شده است.

3 گياه شفابخش جديدي كه شما بايد آنها را بشناسيد:
آندروگرافيس ( از خانواده ارزن) در يك تحقيق جديد، ثابت شده كه اندروگرافيس مي تواند در بهبود عفونت هاي تنفسي مانند سرماخوردگي ها و سينوزيت، اثرات بسيار خوبي داشته باشد. در اين مطالعه جديد، معلوم شده كه با استفاده از اين گياه، علايمي مانند احساس خستگي، بيخوابي، گلودرد و آبريزش بيني تا 90% كمتر مي شوند.

براي حداكثر استفاده از خواص اين گياه: لي و گريدونز توصيه مي كنند كه از عصاره اين گياه به نام Kan Jang استفاده شود. اين محصول توسط موسسه گياهان دارويي سوئد توليد شده و از آن در موارد زيادي از تحقيقات استفاده شده است.

خولان دريايي ( سنجد تلخ) برطرف كننده خشكي واژينال. اين گياه كه نام علمي آن هيپوفائه رامنويدس است ، در مرطوب كردن غشاهاي مخاطي و كم كردن خشكي واژينال بسيار موثر است. در اين گياه ماده اي به نام اسيد پالميتوليك وجود دارد كه اسيد چربي است كه در پوست انسان هم وجود دارد و در مرطوب كردن پوست و بهبود آن نقش دارد.

براي استفاده از حداكثر خواص اين گياه: لي پيشنهاد مي كند كه هر روز تا چهار عدد از كپسول هاي تهيه شده از عصاره اين گياه كه به نام Supercritical Omega 7 توسط شركت New Chapter توليد شده اند، استفاده بشود.

پيچك كودزو( يك نوع سبزي رونده با رشد سريع): پيشگيري و درمان معضل نوشيدن آبجو و الكل. برطبق يك مقاله چاپ شده در مجله Alcoholism: Clinical and Experimental Research به عده اي از افراد داوطلب بيست تا سي ساله به مدت يك هفته كپسولهايي از عصاره اين گياه چيني داده شد و در پايان يك هفته مصرف آبجو در اين افراد به نصف كاهش يافت. محققين در اين باره مي گويند كه كودزو باعث مي شود كه مغز علايم مربوط به كافي بودن مقدار نوشيدني را زودتر ارسال كند.
براي استفاده حداكثر از اين گياه : شركت كنندگان در اين تحقيق هر روزانه سه عدد كپسول 500 ميلي گرمي از عصاره كودزو را مصرف كرده اند.

قواعد استفاده از گياهان دارويي
جو و تري گريدون مي گويند عملكرد مواد طبيعي و داروها در بدن انسان در اغلب موارد شبيه به هم است. آنها روش هاي زير را به عنوان پيش آگاهي و هشدار توصيه مي كنند:

قاعده اول: هيچ گياهي را بي خطر و ايمن فرض نكنيد.
موسسه غذا و داروي آمريكا (FDA)، گياهان دارويي را از نظر ايمني و كارآيي شامل مقررات خود نكرده است. بنابراين به دنبال برچسب تاييد از USP ( كتاب داروي ايالات متحد) يا CL (Consumer-Lab.com) باشيد. اين برچسب ها تضمين مي كنند كه گياه دارويي مورد نظر توسط آزمايشگاههاي معتبر و رسمي دانشگاهي تاييد شده اند.

قاعده دوم: با پزشك خود صحبت كنيد.
. بهترين كار اين است كه اگر به دنبال داروهاي مكمل هستيد، اين مطلب را به دكتر خود بگوييد. برخي گياهان مي توانند با بعضي از داروها برهمكنش كنند. مثلا با داروهاي ويژه فشار خون بالا، ديابت، و افسردگي ، همچنين رقيق كننده هاي خود و حتي داروهاي معمولي كه نياز به نسخه ندارند.

قاعده سوم: زيادي مصرف نكنيد.
مقدار بيشتر لزوما به معناي بهتر نيست و ممكن است خطرناك باشد. هميشه از دستورات مربوط مقدار مصرف تبعيت كنيد.

اختصاصي سيمرغ

 

 


دسته ها : علمي - اجتماعي
شنبه بیست و چهارم 4 1391 11:19 صبح
X